
Ми повернули втрачені пам’ятки
Книга «Втрачені церкви Закарпаття» містить інформацію про 156 об’єктів сакральної архітектури краю, втрачених упродовж ХХ і ХХІ ст., – це 101 дерев’яна церква, 29 дерев’яних дзвіниць і 26 мурованих храмів. Для кожної з цих пам’яток наведено опис, зображення та прив’язку до мапи яка додана до видання
Дерев’яна церковна архітектура є найціннішою сторінкою народного мистецтва Закарпаття. Саме вона найбільшою мірою здатна репрезентувати наш край у всій його своєрідності й складності його історії. Закарпатське церковне будівництво наочно засвідчує збережену впродовж століть належність до українського мистецтва, як і відбиває взаємовпливи з художнім світом сусідніх народів.

У місцевій архітектурній традиції відображається і конфесійна приналежність різних етнічних груп краю, і його підлеглість у різні часи різним державам. Ця земля в Карпатах стала місцем зустрічі західної та східної гілок християнства, що породило на відносно невеликій території значне розмаїття стилів і форм дерев’яного будівництва. Водночас дерев’яна церковна архітектура Закарпаття є лише частиною великого заповідника народного дерев’яного будівництва, ім’я якому Українські Карпати і який теж є лише частиною величезного материка української дерев’яної архітектури.

Упродовж ХХ ст. ідея збереження й охорони пам’яток народного мистецтва набула у Європі загального визнання. Не раз відзначалася особлива цінність закарпатського народного будівництва як своєрідного літопису народного духу, художнього мислення та щирої віри. Водночас у цьому позначеному ідеєю захисту старовини столітті немає жодного десятиліття, коли б не зазнавали руйнувань дерев’яні церкви. Можна виділити три періоди нищення дерев’яних церковних споруд краю у ХХ столітті.
