Книга «Втрачені церкви Закарпаття»

Ми повернули втрачені пам’ятки

Книга «Втрачені церкви Закарпаття» містить інформацію про 156 об’єктів сакральної архітектури краю, втрачених упродовж ХХ і ХХІ ст., – це 101 дерев’яна церква, 29 дерев’яних дзвіниць і 26 мурованих храмів. Для кожної з цих пам’яток наведено опис, зображення та прив’язку до мапи яка додана до видання

Дерев’яна церковна архітектура є найціннішою сторінкою народного мистецтва Закарпаття. Саме вона найбільшою мірою здатна репрезентувати наш край у всій його своєрідності й складності його історії. Закарпатське церковне будівництво наочно засвідчує збережену впродовж століть належність до українського мистецтва, як і відбиває взаємовпливи з художнім світом сусідніх народів.

У місцевій архітектурній традиції відображається і конфесійна приналежність різних етнічних груп краю, і його підлеглість у різні часи різним державам. Ця земля в Карпатах стала місцем зустрічі західної та східної гілок християнства, що породило на відносно невеликій території значне розмаїття стилів і форм дерев’яного будівництва. Водночас дерев’яна церковна архітектура Закарпаття є лише частиною великого заповідника народного дерев’яного будівництва, ім’я якому Українські Карпати і який теж є лише частиною величезного материка української дерев’яної архітектури.

Упродовж ХХ ст. ідея збереження й охорони пам’яток народного мистецтва набула у Європі загального визнання. Не раз відзначалася особлива цінність закарпатського народного будівництва як своєрідного літопису народного духу, художнього мислення та щирої віри. Водночас у цьому позначеному ідеєю захисту старовини столітті немає жодного десятиліття, коли б не зазнавали руйнувань дерев’яні церкви. Можна виділити три періоди нищення дерев’яних церковних споруд краю у ХХ столітті.

Завантажити книгу

Вартість книги 440 грн

Ви можете придбати цифрову версію “Втрачені церкви Закарпаття”.
Після оплати вас буде спрямовано на сторінку завантаження книги.
Отримані кошти підуть на підтримку дітей, постраждалих від російської агресії в Україні.