Інтелектуальний туризм

В Україні з’явиться перший культурний маршрут «Шлях Закарпатського живопису».

До кінця жовтня 2020 року на Закарпатті створять перший культурний маршрут країни. Він складатиметься із концентрації точок, які розкажуть історію Закарпатської школи пейзажного живопису. Кожна точка представить окрему місцевість із сюжетів картин пейзажистів: Адальберто Ерделі, Йосипа Бокшая, Золтана Шолтеса, Гаврила Глюка, Ернеста Контратовича, Антона Кашшая, Василя Габди, Андрія Коцки, Івана Шутєва, Івана Ілько.

Шлях закарпатського живопису
Шлях закарпатського живопису Синевирський перевал

З червня по жовтень триватиме кампанія з підготовки маршрутів. Основою для них стануть РОІ точки (місця малювання), які відібрали відповідно до досліджень мистецтвознавця, філолога та дослідника культурної спадщини Карпат — Михайла Сирохмана. 

Маршрут акцентує увагу не лише на історії живописної традиції. Він звертається до екології природи та екології людини. Кожен, хто замислюється над цими викликами сучасності, зможе спланувати свій маршрут та прожити унікальний досвід в середовищі карпатських ландшафтів. Відшукати своє, особисте, місце сили серед пейзажів Боржавської долини, Ужоцького перевалу, с.Колочави, Свидовця, Ужанського національно-природного парку, с.Кам’яниці, Синевирського перевалу, с.Невицького, Верецького перевалу… Віадуки, долини річок, середньовічні замки, дерев’яні карпатські церкви, які внесли до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — усе це малий перелік сюжетів з полотен митців, які випередили свій час та зафіксували для наступних поколінь унікальні місця. 

Озеро Синевир
Озеро Синевир “Шлях закарпатського живопису”

«Ми хочемо створити модель сучасного маршруту, який демонструє спільний культурний та екологічний наратив України з центральною частиною Східної Європи» — Євген Забарило, куратор проєкту та голова правління ГО «Культурна платформа Закарпаття».

Концепцію Культурних маршрутів запровадила 1987 року Рада Європи, аби реалізувати ключові культурні принципи європейського союзу: права людини, культурну демократію, розмаїття та самобутність. Того ж року сертифікували перший європейський «Культурний маршрут» — Шлях Святого Якова.

  Спільно Кемп: у Закарпатті відкрито літній простір для дітей та молоді від ЮНІСЕФ та ГО «Культурна платформа Закарпаття»

«Ці маршрути демонструють внесок різних культур у спільну європейську спадщину. Вони відбивають різноманітність живих традицій. І відкривають доступ до менш відомих тем і аспектів історії» — Європейський Інститут Культурних Маршрутів.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
Церква Різдва Пресвятої Богородиці “Шлях закарпатського живопису”

Тепер в країні з’явиться перший подібний маршрут у рамках грантової програми Українського культурного фонду «Культура. Туризм. Регіони». Вона покликана посилити туристичну привабливість регіонів шляхом стимулювання місцевого культурного розвитку громад та генерування конкурентоспроможних культурних продуктів. Програму розробили для спільного пілотного проекту УКФ, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ), SME.DO (офіс розвитку малого та середнього підприємництва при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства). 

Маршрут «Шлях Закарпатського живопису» спиратиметься на монографію про стиль та історію пейзажної Школи Закарпатського живопису. Cпеціально для проєкту монографію розробляє Михайло Сирохман. Це стане першим ґрунтовним дослідженням Закарпатської пейзажної Школи, яка сформувалася на засадах західноєвропейського малярства початку ХХ ст. та естетики народного мистецтва краю.   

"Феномен закарпатського живопису"
“Феномен закарпатського живопису” Ерделі, Бокшай, Коцка

«Свій початок ця традиція бере від Публічної школи малювання з 1927 року, яку заснували в Ужгороді Адальберто Ерделі та Йосип Бокшай. Традиція школи отримала визнання та стала поштовхом до культурного розвитку регіону. Закарпатський обласний художній музей носить ім’я Йосипа Бокшая, а Ужгородський коледж мистецтв — Адальберта Ерделі. Працює будинок-музей Андрія Коцки. А 2013 року в місті Ужгород Михайло та Тетяна Ілько заснували мистецький центр «ILKO Gallery». Центр відкрили виставкою живопису Івана Ілька (до 75-річчя автора), який і досі продовжує живописну традицію школи та малює у своїй майстерні, що знаходиться просто в Галереї”, — Михайло Сирохман.

Аби «культурні» мандрівники могли досвідчити цю традицію та відкрити для себе Карпати по-новому, створять вебресурс, який стане гідом по Шляху. На ресурсі будуть всі POI-точки — концентрація місць для пейзажного малювання — та VR-панорами пейзажів із природних середовищ з картин художників. Окремо для зручності створять мапу локацій для ночівлі та місць, де можна скуштувати улюблені страви художників. 

  Вперше в Україні для промоції культурних надбань країни застосують технологію доповненої реальності

Щоб познайомити туристів та митців із традицією та стилем Школи, на сайті буде змога підібрати коуча з пейзажного малювання та замовити пленерні тури — майстер-класи з малювання за методологією Школи.